Krzyżna Góra

Karpniki
Krzyżna Góra (654 m) to wyrazisty szczyt o kształcie stożka, położony na skraju Rudaw Janowickich i wchodzący razem z bliźniaczym Sokolikiem w skład Gór Sokolich. Na szczytowej skale znajduje się punkt widokowy na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Kotlinę Jeleniogórską. Na zboczach widać charakterystyczną Jastrzębią Turnię. Nazwa Krzyżnej Góry pochodzi od ustawionego tutaj w 1830 r. krzyża odlanego w gliwickiej hucie. Ufundowała go księżna Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg dla upamiętnienia rocznicy urodzin jej męża Wilhelma von Hohenzollerna z pobliskiego Zamku Karpniki. Niżej znajdują się Zamkowe Skały. Ich nazwa pochodzi od pozostałości Zamku Sokolec z XIII w., zniszczonego przez husytów w 1434 r. Obok znajduje się kilka skał – Sokolec, Bliźniaki i Zaroślak.

Miejsce znajduje się na szlakach