Jańska Góra

Sokolniki
Jańska Góra (253 m) to najwyższe wzniesienie Wzgórz Łagiewnickich. Zbudowana jest z serpentynitów i pokryta w większości użytkami rolnymi, z których rozciągają się ciekawe widoki na Masyw Ślęży. W okresie kultury pucharów lejkowatych istniał tu kamieniołom serpentynitu z którego wykonano znane z terenu Śląsku toporki. Na szczycie znajduje się zrujnowana wieża widokowa, wzniesiona w 1869 r. przez majora Friedricha Schrötera z Sokolnik jako jedna z pierwszych w Sudetach. Jako pierwsza uzyskała też imię kanclerza Bismarcka. Obok w 1906 r. zbudowano gospodę, powstały też aleje widokowe. Wieża uszkodzona w 1945 r. popadła potem w ruinę a szczyt zarosły drzewa. Budowla ma wysokość ok. 25 m, na wys. ok. 16 m znajduje się pośredni taras widokowy.